TOMASZ GĄSIOROWSKI
Kandydat do Rady Miasta
Okręg nr 3, nr 3 na liście
Tomasz Gąsiorowski, ekonomista – studia magisterskie na wydziale Bankowość i Finanse na PWSBiA oraz studia podyplomowe na SGH, egzamin państwowy i uprawnienia Członka Rad Nadzorczych Spółek Skarbu Państwa. Od przeszło 30 lat z zawodowo związany branżą bankowości oraz faktoringu, dyrektor handlowy, członek zarządu w jednej z czołowych instytucji finansowych z sektora finansowania przedsiębiorstw. Społecznik, od kilkunastu lat mieszkaniec Dziekanowa Bajkowego, członek Rady sołeckiej Dziekanowa Bajkowego w kadencji 2019-2023. Ojciec trojga dzieci w wieku szkolnym.
ROZWÓJ INFRASTRUKTURY DROGOWEJ W CAŁEJ GMINIE
- Uregulowanie kwestii własności gruntów pod drogami i zwiększenie wydatków na zakup tych gruntów od właścicieli;
- Wykup prywatnych gruntów drogowych jako obowiązek gminy – koniec z biernością w tym obszarze;
- Zapewnienie kompletności i ciągłości ścieżek rowerowych i chodników prowadzących do szkół;
Zamierzam zobowiązać przyszłego Burmistrza i podległe mu wydziały Inwestycji i Geodezji do aktywnego i systematycznego wykupywania gruntów drogowych na terenie sołectw i przenoszeniu ich na własność gminy, celem prowadzenia inwestycji infrastrukturalnych zgodnie z pilnymi potrzebami mieszkańców. Dotychczasowe praktyki biernego oczekiwania, aż któryś z właścicieli odda bezpłatnie fragment gruntu drogowego na rzecz gminy czy nierynkowe warunki odkupu, wpędziły takie sołectwa jak Bajkowe w zacofanie infrastrukturalne. Gmina musi aktywnie działać, zabiegać wręcz o odkup i wspierać w tym procesie mieszkańców, a nie biernie czekać, jak ma to miejsce obecnie.
Gmina dysponuje wszelkimi narzędziami i informacjami, które pozwalają na skuteczny kontakt z właścicielami nieprzekazanych gruntów drogowych. To Gmina może i powinna wszczynać postępowania administracyjne zmierzające do jak najszybszego nabycia tych gruntów. Tylko na gruntach gminnych można bowiem planować posadowienie latarni ulicznych, oczekiwać systematycznego równania dróg oraz ich naprawy, czy kładzenia nawierzchni asfaltowej, a nawet symbolicznych koszy na śmieci.
RACJONALIZACJA WYDATKÓW GMINY
- Priorytetyzacja najważniejszych wydatków poprawiających jakość życia i funkcjonowania mieszkańców,
- Obniżenie zadłużenia gminy bez zmniejszania nakładów na najistotniejsze inwestycje,
- Inicjatywy zwiększające dochody własne gminy, bez wzrostu opodatkowania lokalnego,
W nadchodzącej kadencji, zobowiązuję się do aktywnego wspierania nowego Burmistrza w podejmowaniu racjonalnych decyzji finansowych i inwestycyjnych, mających na celu zrównoważony rozwój naszej gminy. Pragnę skoncentrować moje działania na wsparciu najistotniejszych inwestycji, przede wszystkim infrastrukturalnych i edukacyjnych, bez konieczności dalszego zadłużania Łomianek.
Jako ekonomista i doświadczony menedżer instytucji finansowych, jestem gotów zmierzyć się także z wyzwaniem racjonalizacji wydatków bieżących gminy. W przeciwieństwie do dotychczasowej praktyki braku dyscypliny finansowej i zadłużania gminy, będę aktywnie poszukiwać programów i grantów z krajowych i europejskich funduszy rozwojowych. Dodatkowo, będę promować tworzenie zachęt podatkowych dla lokalnych przedsiębiorców oraz podejmować działania na rzecz przyciągania nowych firm na teren gminy.
Zaznaczam, że budowa nowego ratusza nie jest obecnie dla mieszkańców gminy Łomianki priorytetem. W celu poprawy komfortu załatwiania spraw urzędowych przez mieszkańców oraz jakości miejsca pracy urzędników, należy poszukać alternatywnych, bardziej ekonomicznych rozwiązań.
Jestem przekonany, że skuteczne zarządzanie finansami miasta pozwoli nam rozwijać inwestycje bez konieczności zaciągania nowych długów.
EDUKACJA
- Zwiększenie nakładów na wynagrodzenia nauczycieli przez organ prowadzący, celem uatrakcyjnienie pracy pedagogów w naszej gminie i likwidacji wakatów.
- Priorytet to utworzenie żłobka w Łomiankach.
- Nowa szkoła w Łomiankach Dolnych jest konieczna.
Jako ojciec trojga dzieci w wieku szkolnym doskonale rozumiem, że wartościowa praca nauczycieli wymaga odpowiedniego wynagrodzenia. Poprzez zwiększenie nakładów na pensje nauczycieli chcę stworzyć atrakcyjne warunki zatrudnienia, co przyczyni się do zlikwidowania wakatów i utrzymania wysokiej jakości edukacji w naszych placówkach oświatowych.
Szczególną uwagę chcę poświęcić potrzebom rodziców małych dzieci, dlatego postawię na utworzenie żłobka w Łomiankach. Taki krok umożliwi aktywnym zawodowo rodzicom skorzystanie z profesjonalnej opieki dla swoich najmłodszych dzieci, co jednocześnie wpłynie na zwiększenie atrakcyjności życia w naszej gminie.
Uważam, że konieczne jest stworzenie nowoczesnej placówki edukacyjnej w Łomiankach Dolnych. Wzrost liczby mieszkańców tego obszaru gminy wymaga dostosowania infrastruktury edukacyjnej. Nowa szkoła będzie stanowiła odpowiedź na potrzeby rosnącej lokalnej społeczności, umożliwiając dzieciom korzystanie z wysokiej jakości edukacji w nowoczesnym otoczeniu.
Działania te mają na celu nie tylko poprawę warunków pracy nauczycieli i zwiększenie dostępności do profesjonalnej opieki dla najmłodszych, ale także rozwinięcie infrastruktury edukacyjnej gminy, aby każde dziecko miało dostęp do wszechstronnego rozwoju.
Podsumowując, moje działania w nowej kadencji będą skierowane na skuteczny rozwój gminy, eliminując bierność w kluczowych obszarach. Liczę na wsparcie mieszkańców i współpracę z pozostałymi przedstawicielami Rady Miast Łomianki, aby razem osiągnąć nasze wspólne cele rozwojowe dla dobra wszystkich mieszkańców naszej gminy.